SMDJ7.5A-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 358
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Comchip Technology
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ7.5A-T7
DigiKey Part Number
SMDJ7.5A-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ7.5A-T7
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ7.5A-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V