3122-20-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN321Y-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3122-20-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 7/0.0126" Yellow 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Series
Length
500.0' (152.4m)
Packaging
Spool
Voltage
300V
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3122
Conductor Strand
7/0.0126"
Features
Oil Resistant
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK
In-Stock: 2496
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE
In-Stock: 1500
HOOK-UP STRND 20AWG RED
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
HOOK-UP STRND 20AWG BRN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 25'