3122-20-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN321Y-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3122-20-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 7/0.0126" Yellow 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Series
Length
100.0' (30.5m)
Packaging
Spool
Voltage
300V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3122
Conductor Strand
7/0.0126"
Features
Oil Resistant
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 100'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 100'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 100'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 100'
In-Stock: 8
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW
In-Stock: 4500
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 25'