1332-24-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN112G-500-ND
1175-1332-24-1-0500-007-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-24-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - 24 AWG Hook-Up Wire 19/0.0050" Green 300V
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.049" (1.24mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0050"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 934 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 500'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 24AWG YEL 500'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 24AWG RED
HOOK-UP STRND 24AWG BLU 500'
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 24AWG GRN 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 25'