Image for 1332-24-1-0500-005-1-TS is not available
1332-24-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1332-24-1-0500-005-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-24-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG BLU FOOT
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/0.0050" Blue 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.049" (1.24mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0050"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 900 Feet
Check for Additional Incoming Stock
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLU 50'