10982-18-1-2000-007-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2681-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10982-18-1-2000-007-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 5'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire Solid Green 300V 5.00' (1.52m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
5.00' (1.52m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 10982
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V RED 5'
In-Stock: 23
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 5'
In-Stock: 7
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V WHT 5'
In-Stock: 23
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN
In-Stock: 10000
HOOK-UP SOLID 18AWG GRN 100'
In-Stock: 10
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 10'
In-Stock: 11
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 18
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 25'