10982-18-1-2000-007-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10982-18-1-2000-007-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire Solid Green 300V 2000.0' (609.6m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
2000.0' (609.6m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 10982
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 10 000 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK
In-Stock: 12000
HOOK-UP SOLID 18AWG RED
In-Stock: 4000
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 18AWG GRN 100'
In-Stock: 10
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 10'
In-Stock: 11
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 18
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 5'
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 25'