10368-30-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN383L-500-ND
1175-10368-30-1-0500-005-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10368-30-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 30AWG BLU 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 AWG Hook-Up Wire 7/0.0039" Blue 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.033" (0.84mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
7/0.0039"
Ratings
UL Style 10368
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 30AWG BLK 500'
In-Stock: 51
HOOK-UP STRND 30AWG WHITE
In-Stock: 2998
HOOK-UP STRND 30AWG YEL 500'
In-Stock: 19500
HOOK-UP STRND 30AWG RED 500'
In-Stock: 14
HOOK-UP STRND 30AWG BROWN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 30AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 17
HOOK-UP STRND 30AWG BLU 100'
HOOK-UP STRND 30AWG 300V BLU 50'