EKZE160EMC102MJ20S is available for purchase but is not normally stocked.
Chemi-Con
In Stock: 448
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 7 451
In Stock: 800
Direct
Rubycon
In Stock: 507
Upgrade
Nichicon
In Stock: 931
Rubycon
In Stock: 234
Würth Elektronik
In Stock: 241
Würth Elektronik
In Stock: 996
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 364
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EKZE160EMC102MJ20S
DigiKey Part Number
EKZE160EMC102MJ20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160EMC102MJ20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.092 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
23 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C