UHW1E102MPD1TD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHW1E102MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT) UHW1E102MPD1TD-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHW1E102MPD1TD |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHW1E102MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |