SM8S33CA-Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SM8S33CA-Q |
Description | TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SM8S33CA-Q Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 124A |
Mfr | Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V | Package / Case DO-218AB |
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V | Base Product Number |