SM8S33CAH
DigiKey Part Number
283-SM8S33CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SM8S33CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SM8S33CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S33CAH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V