SM8S33CA-Q
DigiKey Part Number
SM8S33CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8S33CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8S33CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S33CA-Q
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM8S33CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V