CD214C-T130CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 11 036
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 369
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T130CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T130CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T130CALF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T130CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V