SMCJ130CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 543
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 162
Microchip Technology
Similar
Similar
YAGEO
In Stock: 885
YAGEO
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ130CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ130CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ130CA-HR
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V