SDI160G-12-U-P51
DigiKey Part Number
179-SDI160G-12-U-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI160G-12-U-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDI160G-12-U-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
90%
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.34" L x 2.13" W x 1.31" H (161.0mm x 54.2mm x 33.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W