PPL160U-120
DigiKey Part Number
993-1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160U-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus, IEC
Current - Output (Max)
12.5A