PDQE10-Q48-D12-DIN is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 10
Datasheet
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA
PDQE10-Q48-D12-DIN
PDQE10-Q48-D12-DIN
PDQE10-Q48-D12-DIN
DigiKey Part Number
179-PDQE10-Q48-D12-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE10-Q48-D12-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDQE10-Q48-D12-DIN Models
Category
Current - Output (Max)
416mA, 416mA
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
87%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Remote On/Off
DC Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V