RPS15-12-CE
DigiKey Part Number
4106-RPS15-12-CE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS15-12-CE
Description
15W, 12V/1.25A DIN RAIL MOUNTED
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.25A
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Current - Output (Max)
1.25A
Series
Power (Watts)
12W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.56" L x 0.69" W x 3.54" H (65.0mm x 17.5mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V