PRC10W-72-D12
DigiKey Part Number
179-PRC10W-72-D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC10W-72-D12
Description
DC-DC ISOLATED, 10 W, 8.5~160 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 8.5V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRC10W-72-D12 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
8.5V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus, EN, IEC, UKCA, UL
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA