AWG28-40/G-1/300
DigiKey Part Number
AE40A-300-ND
123-AWG28-40/G-1/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-40/G-1/300
Description
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.575" (40.00mm)
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
40
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG