AWG28-40/G-1/300-R
DigiKey Part Number
AE40A-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-40/G-1/300-R
Description
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Category
Shielding
Unshielded
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width
1.575" (40.00mm)
Voltage
300 V
Number of Conductors
40
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Length
10.0' (3.05m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG