AWG28-40/G-1/300-R
DigiKey Part Number
AE40A-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-40/G-1/300-R
Description
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 5'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 5.0' (1.52m)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Series
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Bulk
Ribbon Width
1.575" (40.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
40
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
5.0' (1.52m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG