ODD44F4R8N00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD44F4R8N00 is not available
ODD44F4R8N00
DigiKey Part Number
4306-ODD44F4R8N00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD44F4R8N00
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C