ODD44F4R7NV5X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD44F4R7NV5X is not available
ODD44F4R7NV5X
DigiKey Part Number
4306-ODD44F4R7NV5X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD44F4R7NV5X
Description
ODD44F4R7NV5X
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C