HDC37M5R60T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5R60T0 is not available
HDC37M5R60T0
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5R60T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5R60T0
Description
HDC37M5R60T0
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C