HDC37M5B30TX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5B30TX is not available
HDC37M5B30TX
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5B30TX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5B30TX
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C