HDC37M5B30T2C-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5B30T2C-14 is not available
HDC37M5B30T2C-14
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5B30T2C-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5B30T2C-14
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C