HDC15S5R200S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for HDC15S5R200S/AA is not available
HDC15S5R200S/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R200S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R200S/AA
Description
HDC15S5R200S/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Green
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C