DD78M10LV5S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-DD78M10LV5S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD78M10LV5S |
Description | D-SUB CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 4 | Color Blue |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) High Density | Dielectric Material Polyester, Glass Filled |
Contact Type Signal | Wire Gauge 22-30 AWG |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Contact Material Copper Alloy |
Termination Crimp | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |