DD62S1000X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 38
In Stock: 0
In Stock: 22
In Stock: 25
Image for DD62S1000X/AA is not available
DD62S1000X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S1000X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S1000X/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C