DD62S10000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S10000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S10000/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS CRIMP
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C