ELXH03500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for ELXH03500 is not available
ELXH03500
DigiKey Part Number
ELXH03500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXH03500
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.360" (9.14mm)
Termination Style
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
A-TB350-OQ03CVAssmann WSW Components0A-TB350-OQ03CV-ND0,46278 złSimilar