ELXT035G0 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Anytek
Image for ELXT035G0 is not available
ELXT035G0
DigiKey Part Number
ELXT035G0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXT035G0
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.50MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
12 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
125°C
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Wire Strip Length
6.35mm
Pitch
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.738" (18.75mm)