A-TB350-OQ03CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 3 343
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 666
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol Anytek
Image for A-TB350-OQ03CV is not available
A-TB350-OQ03CV
DigiKey Part Number
A-TB350-OQ03CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-OQ03CV
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB350-OQ03CV Models
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)