FP-301VW-1/16-BLACK-1000'
DigiKey Part Number
FP116VWK-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-1/16-BLACK-1000'
Description
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BLACK 500'
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)