FP-301-VW-1/16-48-BLACK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 5 549
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
FP-301-VW-1/16-48-BLACK
DigiKey Part Number
3M157582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301-VW-1/16-48-BLACK
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)