FP-301VW-1/16-BLACK-1000'
DigiKey Part Number
FP116VWK-1000-ND
19-FP-301VW-1/16-BLACK-1000'-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-1/16-BLACK-1000'
Description
HEATSHRINK 1/16" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 1000.0' (304.8m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
1000.0' (304.8m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)