RACM30-K/277 Series 30 W Single and Dual Output AC/DC Modules
RECOM's modules comply with the medical, household, and industrial safety standards
Image of RECOM's RACM30-K/277 Series 30 W Single and Dual Output AC/DC ModuleRECOM's RACM30-K/277 AC/DC modules provide a leading thermally effective power yield of 9.2 W per inch³ at +60°C still air for continuous loads of 30 W plus additional peak capability. These modules operate in a temperature range of -40°C to +90°C, which complies with the safety standards for medical MOPP, household, industrial, and measurement applications. The RACM30-K/277 modules are rated by safety reports as a limited power source (LPS) and OVCIII for an operating altitude of up to 5,000 m.
Efficiency Graph
Image of RECOM's RACM30-K-277 Efficiency Graph (click to enlarge)
Derating Graph
Image of RECOM's RACM30-K-277 Derating Graph (click to enlarge)
Features
  • Full load power: -40°C to +60°C
  • Reduced load rating: up to +90°C
  • OVC III up to 5,000 m and LPS
  • Industry-standard pinning [P12]
  • Meets EN55032 “B” in a PELV configuration
  • Medical, household, and industrial standards
Applications
  • Home automation
  • Factory automation
  • Process controls and measurement
  • Smart grids
  • Metering
  • IoT
  • Medical homecare
  • Professional clinical uses
  • Lifestyle
  • Industry 4.0
  • Smart buildings