RACM30-15SK/277
DigiKey Part Number
945-RACM30-15SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-15SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 2A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM30-15SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tube
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
30 W