RACM30-24SK/277/W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Recom Power
In Stock: 210
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1.25A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
RACM30-24SK/277/W
DigiKey Part Number
945-RACM30-24SK/277/W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-24SK/277/W
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
30 W