32.768K12.5P2/DT26
DigiKey Part Number
3155-32.768K12.5P2/DT26-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
32.768K12.5P2/DT26
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF DIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 40 kOhms Cylindrical Can, Radial
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)