PNP1WVJR-73-0R27 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2 985
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
270 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
PNP1WVJR-73-0R27
DigiKey Part Number
PNP1WVJR-73-0R27-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNP1WVJR-73-0R27
Description
RES 0.27 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PNP1WVJR-73-0R27 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)