561KH14-FP10TB is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
561KH14-FP10TB
DigiKey Part Number
13-561KH14-FP10TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KH14-FP10TB
Description
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V