561KH14-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
560 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
561KH14-FP10
DigiKey Part Number
13-561KH14-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KH14-FP10
Description
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
125J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V