2RM090L-5/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 500
Bourns Inc.
In Stock: 325
Bourns Inc.
In Stock: 360
In Stock: 65
In Stock: 0
TDK
In Stock: 44
TDK
Littelfuse Inc.
Gas Discharge Tube 90 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RM090L-5/TR
DigiKey Part Number
13-2RM090L-5/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RM090L-5/TR
Description
GDT 90V 10KA 2 POLE THROUGH HOLE
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V