GTCA28-900M-R10
DigiKey Part Number
GTCA28-900M-R10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCA28-900M-R10
Description
GDT 90V 10KA 2 POLE THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)