102KD20J-O is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
102KD20J-O
DigiKey Part Number
13-102KD20J-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
102KD20J-O
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV