102KH20J is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
102KH20J
DigiKey Part Number
13-102KH20J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
102KH20J
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
565J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV