XL-3806UWC
DigiKey Part Number
5962-XL-3806UWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-3806UWC
Description
TOP LED WHITE 020 SMD,1X3.8MM
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting - White 3.1V 20mA 120° 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.1V
Mfr
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Color
Supplier Device Package
2-SMD
Current - Test
20mA
Size / Dimension
0.150" L x 0.050" W (3.80mm x 1.28mm)